Przejdź do menu Przejdź do treści

Wakacyjne praktyki w sądzie? Oto pomysł Fundacji Court Watch Polska

Baza wolontariuszy fundacji to już 3,5 tysiąca osób. Organizacja zaprasza na bezpłatne szkolenia dla obserwatorów rozpraw sądowych, uczy w zakresie prawa do sądu i pomaga zrealizować praktyki studenckie. Czy warto do nich dołączyć?

Student, który zdecyduje się na realizację praktyk z Fundacją Court Watch Polska, działa w roli obserwatora rozpraw sądowych. Jest więc osobą, która nie reprezentuje żadnej ze stron podczas posiedzenia. Przychodzi na rozprawę, korzystając z art. 45 Konstytucji RP, czyli prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy. Zajmuje miejsce w ławach dla publiczności i przygląda się przebiegowi rozprawy.

– Zadaniem naszych wolontariuszy jest przyjęcie perspektywy zwykłego obywatela. Nie trzeba do tego obszernej wiedzy na temat sądowych procedur. W końcu sądy są dla wszystkich, bez względu na wykształcenie – tłumaczy Roksana Sitniewska, koordynatorka wolontariuszy Fundacji Court Watch Polska.

Fundacja zapewnia, że studenci mogą zaliczyć praktyki w elastycznej formule. – Rozumiemy, że w wakacje chce się przede wszystkim odpocząć od studiowania. Ale lato to także dobry czas na organizację luźniejszego startu w nowy semestr. Tym bardziej że, w naszej fundacji nie ma sztywnego grafiku – dodaje Roksana.

Podjęcie praktyk studenckich w wakacje to szansa na rozwój zawodowy i osobisty. Jak wykorzystać ten okres, by nie tylko zaliczyć festiwale i plażę, ale też eksplorację świata pracy? Oto 5 korzyści z realizacji praktyk w wakacje z Fundacją Court Watch Polska:

1. Świetny wpis do CV

Szczególnie na początku zawodowej ścieżki przyda Ci się wartościowe zaświadczenie. W wakacje na świeżo wykorzystasz wiedzę, zdobytą podczas kolokwium i egzaminów.

Wskazówka od Roksany: Takie zastosowanie teorii w praktyce doskonale rozwinie Twoje zawodowe umiejętności! A co więcej, podbije punktację wniosku o stypendium i aplikacji na staż.

2. Elastyczność

Jako praktykant-wolontariusz Fundacji Court Watch Polska angażujesz się na tyle, ile potrzebujesz i chcesz. Możesz także zrealizować praktyki zdalnie (monitorując rozprawy online, jeśli takie się odbywają) i w dowolnym mieście (gdzie jest sąd).

3. Orientacja w świecie pracy

Praktyki dają możliwość lepszego zrozumienia, jak funkcjonuje dana branża i jakie umiejętności są najbardziej wartościowe na rynku pracy. To pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących kierunku swojej kariery.

Wskazówka od Roksany: Realizując praktyki studenckie w fundacji, nie odhaczamy tylko kolejnych godzin w dzienniczku. Tu realnie przyczyniamy się do budowania społeczeństwa, w którym sprawiedliwość jest dostępna dla wszystkich.

4. Rozwój umiejętności miękkich

Praktyki często wymagają komunikacji interpersonalnej i rozwiązywania problemów. To doskonałe pole do rozwoju umiejętności miękkich, takich jak zdolności zarządzanie czasem, odporność na stres, asertywność.

5. Budowanie sieci kontaktów

Podczas praktyk masz możliwość nawiązania relacji z profesjonalistami w swojej dziedzinie. Kontakty te mogą być bardzo pomocne w przyszłości, zwłaszcza przy poszukiwaniu pracy.

Wskazówka od Roksany: nasza fundacja jest zawsze przyjaźnie nastawiona na wolontariuszy. Chętnie udzielimy wskazówek, podpowiemy „co i jak” w zakresie prawa oraz kwestii polskich sądów.

W Polsce każdego roku kilkuset obserwatorów uczestniczy w rozprawach sądowych. Na podstawie ich kwestionariuszy rozpraw, Fundacja Court Watch Polska przygotowuje obszerne publikacje naukowe. To raporty z Obywatelskiego Monitoringu Sądów, których wyniki prezentowane są na corocznej konferencji dla sędziów, decydentów, akademii oraz sektora pozarządowego. Dzięki temu udało się trzykrotnie zmniejszyć skalę niektórych niepokojących zjawisk w sądach.

Razem z Fundacją Court Watch Polska zapraszamy na najbliższe bezpłatne szkolenie online dla zainteresowanych rolą obserwatora rozpraw sądowych. Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 19:30 na platformie Zoom.

Ważne: obowiązują zapisy na stronie: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/webinar-2023-07-19/

Ważna informacja!

Aktualności

  • Szanowni Państwo, ruszyła nowa kampania promocyjna kierunku Filozofia Rozwoju Osobowego z elementami psychologii Zachęcamy do śledzenia brawurowej akcji. Tym razem autorem pomysłu jest dr P
  • Letnie Seminarium Platońskie

    Zapraszamy do udziału w Letnim Seminarium Platońskim organizowanym przez nasz Instytut co roku w Lanckoronie. Tym razem tematem obrad będzie dialog "Parmenides" Platona. Gościnne wykłady wygłosz
  • Katedra Socjologii Kultury i Zmian Społecznych zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. "Przemiany religijności na tle współczesnych zmian społeczno-kulturowych", UKEN Kraków, 17