Przejdź do menu Przejdź do treści

Spotkanie zespołów badawczych

Miło nam poinformować, że polskie i węgierskie zespoły badawcze uczestniczyły w wizycie studyjnej z seminariami metodycznymi w ramach projektu pn. „Losy młodych Ukraińców na rynku pracy w Europie Środkowej” (finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Grantów Interwencyjnych NAWA). Wizyta odbyła się w dniach 17- 22 luty 2023 r. w Instytucie Filozofii i Socjologii UP.

Pierwsze seminarium poświęcone było opracowaniu rekomendacji dla instytucji rynku pracy aktywizujących uchodźców ukraińskich. Wygłoszono cztery referaty. Po każdej prezentacji miała miejsce intensywna dyskusja. Seminarium było dobrą okazją do porównania polityk i doświadczeń obu krajów. Kolejne seminarium było poświęcone charakterystyce indywidualnego potencjału uchodźców w kontekście potrzeb polskiego rynku pracy. Podczas trzeciego seminarium miały miejsce prezentacje na temat polskiego i ukraińskiego rynku pracy. Omówiono m.in. wzorce dotyczące pracy, postawy wobec edukacji, styl życia i plany młodych bezrobotnych uchodźców ukraińskich mieszkających w Polsce, a następnie przedstawiono  strukturę scenariusza wywiadu opracowanego na potrzeby badań typu IDI. W sesji tej uczestniczyli również w formie zdalnej nieobecni w Krakowie uczestnicy projektu z Węgier (Szandra Román i dr Karolina Kovács). Prof. Kovács zdała sprawozdanie z pracy węgierskiego zespołu oraz przedstawiła strukturę planowanego artykułu. Na zakończenie zaprezentowano innowacyjny projekt badawczy, w którym utworzono narzędzie informatyczne wspomagające proces diagnozowania, prognozowania i śledzenia dynamiki zmian u pacjentów neurologicznych, z możliwością zastosowania w przypadku pacjentów z Ukrainy (wpis opracowano na podstawie relacji prof. Judit Molnárné Kovács i dr Csilla Csukonyi )

Na zdjęciu od lewej strony: dr Paweł Walawender (kierownik projektu), dr Mateusz Szast (współautor polskiego raportu), dr Csilla Csukonyi (gość z Węgier, członek węgierskiego zespołu badawczego), dr Aldona Guzik (współautorka polskiego raportu), dr Damian Liszka (zastępca kierownika projektu), prof. Judit Molnárné Kovács (gość z Węgier, kierownik węgierskiego zespołu badawczego)

Ważna informacja!

Aktualności