Przejdź do menu Przejdź do treści

Dr Bogdan Więckiewicz

Dr Bogdan Więckiewicz

Katedra Socjologii Kultury i Zmian Społecznych

bogdan.wieckiewicz@up.krakow.pl

pok: 268

publikacje:


Bogdan Więckiewicz: doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii.

SPECJALNOŚĆ: socjologia rodziny, religii, młodzieży, kultury, procesy ludnościowe, polityka społeczna

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE: rodzina jej przemiany, religia i jej wpływ na życie społeczne, polityka społeczna i ludnościowa,  procesy demograficzne

BIOGRAM NAUKOWY:

W 2006 roku uzyskał w KUL stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii.

Doświadczenie zawodowe:

Doktor socjologii, adiunkt, zatrudniony od 2006 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II  Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli.

Od 2022 roku – Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Od 2019 roku zatrudniony na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w Instytucie Socjologii.

W 2006 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Jego podstawowy przedmiot zainteresowań naukowo-badawczych dotyczy rodziny i jej przemian oraz problemów we współczesnym świecie. Autor m.in. monografii zatytułowanej Stosunek do własnego zawodu lekarzy praktykujących indywidualnie w lecznictwie otwartym. Studium porównawcze postaw lekarzy medycyny i stomatologów w powiatach: sandomierskim, tarnobrzeskim i stalowowolskim (2007) oraz Między wspólnotą a wyobcowaniem: człowiek w kontekście współczesnych przeobrażeń społeczeństwa i rodziny (2021), redaktor prac zbiorowych: Tolerancja i jej oblicza T. 2. (2008),  Problem eurosieroctwa. Wybrane aspekty (2011); a także współredaktor prac zbiorowych: Przemiany rodziny w dobie przemian społeczno-kulturowych (2012), Problemy współczesnej rodziny polskiej (2012), Samorząd gminy w III Rzeczpospolitej: doświadczenia i perspektywy (2013), Rodzina polska-nowe wyzwania. Wybrane aspekty (2013), Dziedzictwo Jana Pawła II: przesłanie dla Polski (2015). Redaktor – Tolerancja i jej oblicza, T.1. (2022), Współredaktor – Obraz rodziny i młodzieży pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Wybrane aspekty (2022) oraz Rodzina i społeczeństwo wobec współczesnych wyzwań polityki społecznej (2022).

Autor ponad 70 artykułów naukowych zarówno krajowych,  jak i zagranicznych. Uczestniczył także w wielu konferencjach i seminariach naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Współorganizator wielu konferencji krajowych i międzynarodowych.

Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Recenzent czasopism naukowych.

Udział w projekcie badawczym

Zrozumieć globalizację – godniej pracować na zlecenie Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność” HSW współfinansowanego ze środków programu Godna praca i Dialog Trójstronny Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2013).

Udział w grantach

Grant w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (lata 2022-2025).

Wykłady w ramach programu Erasmus (3)

  1. Universidad Católica San Antonio De Murcia, Murcia (Hiszpania), 31 marca – 4 kwietnia (2014).
  2. The Catholic University in Ruzomberok, Department of Social Work Faculty of Education (2015).
  3. The University College of Economics and Culture, Ryga (Łotwa) (2016).

Stypendia zagraniczne (1)

18-31 sierpnia 2014 roku: realizacja w Londynie w ramach stypendium letniego przyznanego przez Towarzystwo Przyjaciół KUL w Londynie projektu badawczego pn. Znaczenie małżeństwa i rodzinny wśród Polaków, którzy wyjechali do Londynu w celu podjęcia pracy zarobkowej.

Dyżur w Katedrze Socjologii Kultury i Zmian Społecznych: piątek, godz. 10.00-11.30,

p. 268

 

Ważna informacja!

  • Studenckie ABC

    Zachęcamy do zapoznania się ze studenckim niezbędnikiem

Aktualności

  • Terapia filozoficzna – tradycyjne i współczesne wyzwania

    19 listopada 2024 Uniwersytet Edukacji Narodowej w Krakowie ul. Podchorążych 2, sala 30 (parter) Terapia filozoficzna - tradycje i współczesne wyzwania Plan konferencji 9.
  • Festiwal Uczelni

    Zapraszamy na Festiwal Uczelni - Małopolska Przyszłości 4 i 5 grudnia 2024 r. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9 Na Festiwal do Krakowa zapraszamy uc
  • DNI KARIERY UKEN

    Dni Kariery 2024 na Uniwersytecie: "Kariera? U KEN do it!" Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami zaprasza na Dni Kariery 2024, które odbędą się w dniach 18-20 listopada w Audytorium (I pi