Przejdź do menu Przejdź do treści

Praktyki studenckie

Praktyki zawodowe (niepedagogiczne) na kierunku socjologia w Instytucie Socjologii UKEN w Krakowie

Studenci naszego Instytutu mają obowiązek odbyć praktyki studenckie zgodne z profilem kierunku na którym studiują (plany studiów).

Praktyki to możliwość utrwalenia i rozwinięcia nabytych podczas studiów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, szansa na zdobywanie nowych umiejętności w autentycznym środowisku pracy, wypracowanie zawodowych nawyków i zawodowych powiązań. Studenci odbywają praktyki zgodnie z zasadami przyjętymi w niniejszym dokumencie.

Studenci mogą wybrać jeden z dwóch sposobów poszukiwania praktyk:

  1. samodzielnie znajdują instytucje, w których chcieliby odbyć praktyki,

2 korzystają z listy instytucji, z którymi IS zawarł porozumienia w obszarze realizacji praktyk (lista instytucji).

Alternatywą dla praktyk są obozy badawcze.

W każdym z tych przypadków student powinien odpowiednio wcześniej skontaktować się z kierownikiem praktyk z ramienia IS.

Gdzie można odbywać praktyki?

Praktyka może się odbywać w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, samorządu terytorialnego, instytucjach społecznych, organizacjach społecznych, fundacjach, placówkach kulturalnych, oświatowych, służby zdrowia, kultury, instytucjach naukowo-badawczych, organizacjach z branży doradztwa personalnego, badań opinii publicznej, usług szkoleniowych, konsultingu, mediów i reklamy, lub innych jednostkach organizacyjnych, jeżeli charakter odbywanych przez studenta praktyk będzie zgodny z profilem kierunku studiów – socjologią, ściślej – z przyjętymi dla praktyk efektami kształcenia oraz przynajmniej z jednych z następujących obszarów problemowych:

  1. konstruowanie projektów badawczych lub wdrożeniowych o charakterze społecznym,
  2. realizacja projektów badawczych lub wdrożeniowych o charakterze społecznym),
  3. wykonanie analizy danych ilościowych lub jakościowych,
  4. raportowanie wyników badań i analiz,
  5. kształtowanie struktur organizacyjnych instytucji (organizacji) lub ustalanie zadań i wymagań kompetencyjnych pracowników,
  6. rozwiązywanie problemów społecznych,
  7. kształtowanie lub wdrażanie polityk publicznych,
  8. zarządzanie zespołem,
  9. strategie lub kampanie marketingowe,
  10. mediacje, negocjacje lub rozwiązywanie konfliktów pracowniczych,
  11. planowanie lub wdrażanie koncepcji organizacji wydarzeń,
  12. wykorzystywanie nowych technologii w kształtowaniu przekazu społecznego,
  13. wystąpienia publiczne lub prowadzenie szkoleń,
  14. kształtowanie polityk społecznej odpowiedzialności biznesu,
  15. kształtowanie polityk lokalnych, regionalnych i centralnych z uwzględnieniem społecznego kontekstu,
  16. HR

Praktyki zawodowe stanowią alternatywną formę kształcenia dla obozu badawczego. Student decydujący się na praktykę zawodową nie ma obowiązku wyboru obozu badawczego i odwrotnie.

Studenci socjologii mogą odbywać praktyki w miejscach związanych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi, a także w miejscach aktualnej pracy zawodowej o pracy wolontaryjnej, jeśli w miejscu tym możliwe jest uzyskanie przypisanych do praktyk efektów kształcenia oraz podejmowanie aktywności przynajmniej w jednym z ww. obszarów problemowych.

Przed podjęciem praktyki student ma obowiązek skonsultować się z kierownikiem praktyk.

Jakie formalności należy spełnić?

Forma, warunki, zadania i termin praktyk muszą zostać uzgodnione przed rozpoczęciem praktyk z Kierownikiem praktyk z ramienia IS.

Do podjęcia praktyk wymagane są następujące dokumenty:

  1. Formularz zgodności efektów kształcenia wypełniony przez instytucję/organizację, w której student realizuję praktykę,
  2. FORMULARZ ZGŁOSZENIA(PROSZĘ WYPEŁNIĆ ELEKTRONICZNIE LUB DRUKOWANYMI LITERAMI, WSZYSTKIE DANE MUSZĄ ZOSTAĆ PODANE. JEŚLI BRAKUJE JAKIEJŚ DANEJ PROSZĘ WPISAĆ „BRAK”. Po wypełnieniu formularz proszę przesłać na adres is@uken.krakow.pl

Na podstawie przesłanego formularza przygotujemy Państwu komplet dokumentów potrzebnych do odbycia praktyki:

  1. Porozumienie o odbyciu praktyk (2 egzemplarze: dla instytucji/organizacji przyjmującej na praktyki oraz Instytutu Socjologii UKEN),
  2. Skierowanie na praktyki,
  3. Zaświadczenie o odbytej praktyce.

 Jak rozliczyć praktykę?

Zaliczenia praktyk dokonuje kierownik praktyk z ramienia IS na podstawie:

  1. Pisemnego porozumienia o odbyciu praktyk.
  2. Zaświadczenia potwierdzającego odbycie praktyk z dokładnym opisem zakresu obowiązków (zagadnienia i prace jakie wykonywał student/ka w trakcie praktyki).
  3. Sprawozdania z praktyk, w którym student opisuje zadania wykonywane w trakcie odbywania praktyki, mając na względzie efekty kształcenia się opisane w karcie kursu, a więc wskazuje jaką wiedzę, kompetencje i umiejętności związane z socjologią nabył w trakcie odbywania praktyki.
  4. Wypełnionej ankiety studenckiej w zakresie praktyk.

Kierownik praktyk może nie zaliczyć praktyk studentowi, jeśli uzna, że zakres wykonywanych w ramach praktyk prac nie pozostaje w zgodności z oczekiwanymi efektami kształcenia oraz nie wpisuje się w żaden określony w karcie kursu obszar problemowy.

Praktyki zawodowe podlegają corocznej ewaluacji, w której uwzględnia się:

  1. Kompetencje organizatora pracy i możliwości uzyskania efektów kształcenia właściwych dla praktyk w poszczególnych instytucjach (organizacjach) odbywania praktyk.
  2. Opinie organizatorów praktyk na temat zaangażowania studenta oraz jego przygotowania do wykonywania powierzanych mu zadań.
  3. Opinie studentów (zebrane w formie ankiet) na temat miejsca praktyk, możliwości uzyskiwana właściwych dla praktyk efektów kształcenia, na temat kompetencji organizatora praktyk, możliwości włączania się w prace zespołowe, atmosferę w miejscu odbywania praktyk.
  4. Obszary zainteresowań studentów oraz ich orientacje na karierę zawodową.

Wyniki ewaluacji praktyk stanowią integralną część polityki jakości Instytutu Socjologii UKEN.

Ważna informacja!

  • Studenckie ABC

    Zachęcamy do zapoznania się ze studenckim niezbędnikiem

Aktualności

  • Terapia filozoficzna – tradycyjne i współczesne wyzwania

    19 listopada 2024 Uniwersytet Edukacji Narodowej w Krakowie ul. Podchorążych 2, sala 30 (parter) Terapia filozoficzna - tradycje i współczesne wyzwania Plan konferencji 9.
  • Festiwal Uczelni

    Zapraszamy na Festiwal Uczelni - Małopolska Przyszłości 4 i 5 grudnia 2024 r. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9 Na Festiwal do Krakowa zapraszamy uc
  • DNI KARIERY UKEN

    Dni Kariery 2024 na Uniwersytecie: "Kariera? U KEN do it!" Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami zaprasza na Dni Kariery 2024, które odbędą się w dniach 18-20 listopada w Audytorium (I pi