Praktyki studenckie
Praktyki zawodowe (niepedagogiczne) na kierunku socjologia w Instytucie Socjologii UKEN w Krakowie
Studenci naszego Instytutu mają obowiązek odbyć praktyki studenckie zgodne z profilem kierunku na którym studiują (plany studiów).
Praktyki to możliwość utrwalenia i rozwinięcia nabytych podczas studiów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, szansa na zdobywanie nowych umiejętności w autentycznym środowisku pracy, wypracowanie zawodowych nawyków i zawodowych powiązań. Studenci odbywają praktyki zgodnie z zasadami przyjętymi w niniejszym dokumencie.
Studenci mogą wybrać jeden z dwóch sposobów poszukiwania praktyk:
- samodzielnie znajdują instytucje, w których chcieliby odbyć praktyki,
2 korzystają z listy instytucji, z którymi IS zawarł porozumienia w obszarze realizacji praktyk (lista instytucji).
Alternatywą dla praktyk są obozy badawcze.
W każdym z tych przypadków student powinien odpowiednio wcześniej skontaktować się z kierownikiem praktyk z ramienia IS.
Gdzie można odbywać praktyki?
Praktyka może się odbywać w jednostkach gospodarczych, jednostkach administracji państwowej, samorządu terytorialnego, instytucjach społecznych, organizacjach społecznych, fundacjach, placówkach kulturalnych, oświatowych, służby zdrowia, kultury, instytucjach naukowo-badawczych, organizacjach z branży doradztwa personalnego, badań opinii publicznej, usług szkoleniowych, konsultingu, mediów i reklamy, lub innych jednostkach organizacyjnych, jeżeli charakter odbywanych przez studenta praktyk będzie zgodny z profilem kierunku studiów – socjologią, ściślej – z przyjętymi dla praktyk efektami kształcenia oraz przynajmniej z jednych z następujących obszarów problemowych:
- konstruowanie projektów badawczych lub wdrożeniowych o charakterze społecznym,
- realizacja projektów badawczych lub wdrożeniowych o charakterze społecznym),
- wykonanie analizy danych ilościowych lub jakościowych,
- raportowanie wyników badań i analiz,
- kształtowanie struktur organizacyjnych instytucji (organizacji) lub ustalanie zadań i wymagań kompetencyjnych pracowników,
- rozwiązywanie problemów społecznych,
- kształtowanie lub wdrażanie polityk publicznych,
- zarządzanie zespołem,
- strategie lub kampanie marketingowe,
- mediacje, negocjacje lub rozwiązywanie konfliktów pracowniczych,
- planowanie lub wdrażanie koncepcji organizacji wydarzeń,
- wykorzystywanie nowych technologii w kształtowaniu przekazu społecznego,
- wystąpienia publiczne lub prowadzenie szkoleń,
- kształtowanie polityk społecznej odpowiedzialności biznesu,
- kształtowanie polityk lokalnych, regionalnych i centralnych z uwzględnieniem społecznego kontekstu,
- HR
Praktyki zawodowe stanowią alternatywną formę kształcenia dla obozu badawczego. Student decydujący się na praktykę zawodową nie ma obowiązku wyboru obozu badawczego i odwrotnie.
Studenci socjologii mogą odbywać praktyki w miejscach związanych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi, a także w miejscach aktualnej pracy zawodowej o pracy wolontaryjnej, jeśli w miejscu tym możliwe jest uzyskanie przypisanych do praktyk efektów kształcenia oraz podejmowanie aktywności przynajmniej w jednym z ww. obszarów problemowych.
Przed podjęciem praktyki student ma obowiązek skonsultować się z kierownikiem praktyk.
Jakie formalności należy spełnić?
Forma, warunki, zadania i termin praktyk muszą zostać uzgodnione przed rozpoczęciem praktyk z Kierownikiem praktyk z ramienia IS.
Do podjęcia praktyk wymagane są następujące dokumenty:
- Formularz zgodności efektów kształcenia wypełniony przez instytucję/organizację, w której student realizuję praktykę,
- FORMULARZ ZGŁOSZENIA(PROSZĘ WYPEŁNIĆ ELEKTRONICZNIE LUB DRUKOWANYMI LITERAMI, WSZYSTKIE DANE MUSZĄ ZOSTAĆ PODANE. JEŚLI BRAKUJE JAKIEJŚ DANEJ PROSZĘ WPISAĆ „BRAK”. Po wypełnieniu formularz proszę przesłać na adres is@uken.krakow.pl
Na podstawie przesłanego formularza przygotujemy Państwu komplet dokumentów potrzebnych do odbycia praktyki:
- Porozumienie o odbyciu praktyk (2 egzemplarze: dla instytucji/organizacji przyjmującej na praktyki oraz Instytutu Socjologii UKEN),
- Skierowanie na praktyki,
- Zaświadczenie o odbytej praktyce.
Jak rozliczyć praktykę?
Zaliczenia praktyk dokonuje kierownik praktyk z ramienia IS na podstawie:
- Pisemnego porozumienia o odbyciu praktyk.
- Zaświadczenia potwierdzającego odbycie praktyk z dokładnym opisem zakresu obowiązków (zagadnienia i prace jakie wykonywał student/ka w trakcie praktyki).
- Sprawozdania z praktyk, w którym student opisuje zadania wykonywane w trakcie odbywania praktyki, mając na względzie efekty kształcenia się opisane w karcie kursu, a więc wskazuje jaką wiedzę, kompetencje i umiejętności związane z socjologią nabył w trakcie odbywania praktyki.
- Wypełnionej ankiety studenckiej w zakresie praktyk.
Kierownik praktyk może nie zaliczyć praktyk studentowi, jeśli uzna, że zakres wykonywanych w ramach praktyk prac nie pozostaje w zgodności z oczekiwanymi efektami kształcenia oraz nie wpisuje się w żaden określony w karcie kursu obszar problemowy.
Praktyki zawodowe podlegają corocznej ewaluacji, w której uwzględnia się:
- Kompetencje organizatora pracy i możliwości uzyskania efektów kształcenia właściwych dla praktyk w poszczególnych instytucjach (organizacjach) odbywania praktyk.
- Opinie organizatorów praktyk na temat zaangażowania studenta oraz jego przygotowania do wykonywania powierzanych mu zadań.
- Opinie studentów (zebrane w formie ankiet) na temat miejsca praktyk, możliwości uzyskiwana właściwych dla praktyk efektów kształcenia, na temat kompetencji organizatora praktyk, możliwości włączania się w prace zespołowe, atmosferę w miejscu odbywania praktyk.
- Obszary zainteresowań studentów oraz ich orientacje na karierę zawodową.
Wyniki ewaluacji praktyk stanowią integralną część polityki jakości Instytutu Socjologii UKEN.