Przejdź do menu Przejdź do treści

Warsztaty filozoficzne „Philosophy & Beyond”

W dniach 10-13 grudnia 2021 r. w murach naszego Uniwersytetu odbyły się międzynarodowe warsztaty pod tytułem Philosophy & Beyond organizowanych przez prof. Marzennę Jakubczak oraz prof. Jakuba Gomułkę. Celem warsztatów było uczczenie XX-lecia Instytutu Filozofii i Socjologii UP oraz dyskusja na poszczególne tematy związane z  filozofią: Philosophy & Society, Philosophy & Freedom, Philosophy & Truth oraz Philosophy & Beyond. Zaproszeni Goście odnosili się do poszczególnych tematów sesji, rozmawiając o kwestiach kluczowych dla ich aktualnych zainteresowań badawczych oraz najnowszych publikacji. Formuła spotkań obejmowała Q&A oraz dyskusje przy okrągłym stole.

Dziesiątego grudnia Dyrektor IFiS UP prof. Paulina Rojek-Adamek przywitała wszystkich obecnych, po czym warsztaty zostały otwarte przez prof. Marzennę Jakubczak oraz dr. hab. Jakuba Gomułkę. Pierwsza sesja była zatytułowana Philosophy & Society. Swoje wystąpienia na tematy dotyczące filozofii społecznej przygotowali: prof. Michiel Leezenberg (Uniwersytet Amsterdamski) oraz dr Dawid Rogacz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Dyskutowano między innymi o komunizmie w Chinach oraz o eurocentryczności filozofii. Podjęto także kwestię wpływów filozofii chińskiej na kulturę europejską.

Drugiego dnia poruszono wątek wolności i jego związek z filozofią. Wystąpienie przygotowała prof. Katarzyna Gurczyńska-Sady (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) oraz dr. hab. Grzegorz Polak (UMCS w Lublinie). Rozmawiano między innymi: o tym, czy posiadanie potrzeb zaprzecza wolności; czym w rzeczywistości jest wolność, a czym nie; jak wygląda wolność z perspektywy buddyzmu. Prof. Sady wysunęła tezę, iż filozofia może stanowić środek do osiągania i zachowania wolności.

Trzeciego dnia prelekcje były poświęcone związkom filozofii i prawdy. Spotkanie poprowadzili: Simo Säätelä i Heinz Wilhelm Krüger (norweski Uniwersytetu w Bergen), Piotr Gutowski (KUL). Wojciech Sady (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Dyskutowano o prawdzie – zastanawiano się, jak można zdefiniować prawdę; jakie warunki należy postawić nauce, by wpisywała się w korespondencyjną koncepcję prawdy; czy prawda jest nauką, czy też nauka jest prawdą.

Czwartego i ostatniego dnia wydarzenia organizatorzy – prof. Marzenna Jakubczak i prof. Jakub Gomułka z IFiS UP – poruszyli wątek filozofii jako medium umożliwiającego przekroczenie samej siebie. Prof. Jakubczak poprowadziła prelekcję dotyczącą filozofii umysłu i świadomości w perspektywie myśli hinduskiej, a dr Gomułka wygłosił wykład prezentujący ideę sekularnej soteriologii w oparciu o istotnie zmodyfikowaną utopistyczną wizję u Bernarda Suitsa z Konika polnego. W planach jest organizacja wydarzenia w sposób cykliczny, co pozwalałoby na aktywną analizę filozofii, jej kondycji oraz konfrontowanie filozofii z nauką, historią czy codziennym życiem.

Wieczorem po każdym dniu warsztatów goście zwiedzili część Kazimierza i w miłej atmosferze kontynuowali rozmowy. Spotkania odbyły się w kameralnym gronie – mamy nadzieję, iż ostatecznie sytuacja pandemiczna pozwoli na przeprowadzenie podobnych warsztatów z większą liczbą uczestników.

Ważna informacja!

Aktualności

  • Letnie Seminarium Platońskie

    Zapraszamy do udziału w Letnim Seminarium Platońskim organizowanym przez nasz Instytut co roku w Lanckoronie. Tym razem tematem obrad będzie dialog "Parmenides" Platona. Gościnne wykłady wygłosz
  • Katedra Socjologii Kultury i Zmian Społecznych zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. "Przemiany religijności na tle współczesnych zmian społeczno-kulturowych", UKEN Kraków, 17