Przejdź do menu Przejdź do treści

Nowa książka dr hab. prof. UP Teresy Zbyrad, „Małżeństwo i rodzina w procesie przemian sekularyzacyjnych”

Sekularyzacja w języku potocznym oznacza zeświecczenie i pojawia się najczęściej jako zaprzeczenie tego co religijne. Terminami pokrewnymi są laicyzacja, dechrystianizacja, desakralizacja, dekonfesjonalizacja czy niereligijność. Sekularyzacja ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi uwierzyli w jej istnienie, ci drudzy jej zaprzeczają, a nawet wskazują na desekularyzację. W ścieraniu się poglądów zwolenników i przeciwników nurtujący staje się stosunek człowieka do Boga. To z jakim procesem mamy do czynienia jest sprawą drugorzędną wobec tego, co stało się z człowiekiem i kim on właściwie jest, skoro Bóg wydaje się zbędny. Dla socjologa kwestie religii, funkcje, jakie pełni ona w społeczeństwie, przemiany z nią związane, w tym procesy sekularyzacji i desekularyzacji są bardzo istotne.

Prezentowana książka ukazuje wpływ procesu sekularyzacji na małżeństwo i rodzinę. Strukturę książki wypełnia sześć rozdziałów, a właściwie dwie odmienne problemowo części, z których każda zawiera po trzy rozdziały. Trzy pierwsze rozdziały stanowią wprowadzenie w problematykę, a ich treść koncentruje się wokół kluczowych zagadnień, jak religia i jej funkcje, małżeństwo i rodzina w kulturze chrześcijańskiej oraz przemiany rodziny od tradycyjnej rodziny sakralnej do współczesnej rodziny laickiej. Z kolei druga część zawiera socjologiczne kategorie analizy takie, jak jednostka, grupa i instytucja. Ta część książki ukazuje przejawy procesu sekularyzacji w wymiarze indywidualnym, grupowym i społecznym. Treść wypełniają m.in. takie zagadnienia, jak: autokracja biografii, rezygnacja ze świętości ludzkiej seksualności, nietrwałość grupy małżeńsko-rodzinnej, supermarketyzacja seksu, DINKS zamiast prokreacji, instytucjonalizacja życia czyli opieka (poza)rodzinna.

Książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców – młodym i starszym, świeckim i duchownym, wierzącym i niewierzącym, kobietom i mężczyznom, wykształconym i niewykształconym, profesorom, wykładowcom, nauczycielom i studentom. Jest skierowana do tych, którzy zawarli ślub, jak i tych, żyjących razem bez ślubu. Książkę polecam wszystkim (nie tylko socjologom), którzy zatroskani są o małżeństwo i rodzinę. Jej treść zmusza do refleksji nad kształtem życia małżeńskiego i rodzinnego, nad tym co istotne, ważne, wartościowe i fundamentalne dla człowieka.

Ważna informacja!

Aktualności

  • Letnie Seminarium Platońskie

    Zapraszamy do udziału w Letnim Seminarium Platońskim organizowanym przez nasz Instytut co roku w Lanckoronie. Tym razem tematem obrad będzie dialog "Parmenides" Platona. Gościnne wykłady wygłosz
  • Katedra Socjologii Kultury i Zmian Społecznych zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. "Przemiany religijności na tle współczesnych zmian społeczno-kulturowych", UKEN Kraków, 17