Studia Socjologia
Zapraszamy na studia socjologiczne!
Rekrutacja na kierunek Socjologia
Studia I stopnia, 3-letnie, stacjonarne i niestacjonarne
Studia II stopnia, 2-letnie, stacjonarne i niestacjonarne
Socjologia to nauka o tym, jak zmienia się współczesny świat. Studiując socjologię
- zyskujesz szeroką wiedzę na temat współczesnych społeczeństw, niezmiernie przydatną do tego, by efektywnie funkcjonować i radzić sobie w dzisiejszym zglobalizowanym świecie
- nabywasz kompetencje służące właściwemu zrozumieniu zjawisk społecznych i trafnemu ich przewidywaniu
- poznajesz metody i techniki badawcze, które będzie można zastosować w wielu dziedzinach i na wielu stanowiskach pracy.
Dlaczego warto wybrać socjologię w IFiS UP?
- Pracownicy IS UKEN to grono cenionych w kraju i bardzo wysoko ocenianych przez studentów wykładowców, ekspertów i praktyków
- Nasz program studiów obejmuje szeroką gamę przedmiotów praktycznych i jest dostosowany do wymagań rynku pracy.
- Nasi studenci mogą liczyć na wysokie stypendia, wyjazdy zagraniczne (Erasmus +), uczestnictwo w kołach naukowych, udział w konferencjach i wykładach zaproszonych do Instytutu gości z kraju i zagranicy.
Nasza socjologia to:
- gwarancja zdobycia specjalistycznej wiedzy i umiejętności poszerzających horyzonty i pozwalających lepiej rozumieć najważniejsze problemy społeczne współczesnego świata. Od I roku studiów nasi studenci poznają socjologiczną teorię, metody badawcze, a także elementy pokrewnych dziedzin (psychologia, antropologia, polityka społeczna i in.)
- solidne przygotowanie badawcze i warsztatowe (kursy „Warsztat badacza”, „Sztuka raportowania”, „Desk research w praktyce” itp.)
- możliwość rozwijania od samego początku studiów kompetencji językowych poprzez udział w zajęciach z jednego z kilku języków (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski czy hiszpański), a także w zajęciach translatoryjnych, umożliwiających poznanie specjalistycznego słownictwa z dziedziny nauk społecznych
- udział w projektach badawczych oraz stażach w renomowanych firmach i instytucjach, z którymi współpracuje Instytut (Małopolski Instytut Kultury, PMR Consulting, Court Watch Polska, Pracownia Obywatelska, Korporacja Ha!Art)
- możliwość uczestniczenia w licznych projektach i wydarzeniach realizowanych w Instytucie, takich jak wykłady otwarte czy cykliczne wydarzenia organizowane przez Koło Naukowe
- możliwość udziału w konferencjach naukowych, rozszerzających wiedzę i horyzont intelektualne
- możliwość nawiązania międzynarodowych kontaktów dzięki ofercie zajęć w jęz. angielskim, prowadzonych w grupach z udziałem studentów zagranicznych, oferowane stypendia zagraniczne i wizyty zagraniczych wykładowców
Nasze specjalności (na studiach II stopnia)
- Kryminologia i dezorganizacja społeczna to specjalność dająca kompetencje w zakresie rozwiązywania problemów związanych z przestępczością i patologią społeczną. Umożliwia ubieganie się o pracę na stanowisku kuratora sądowego, w ośrodkach socjoterapii, instytucjach administracji państwowej i samorządowej, a także w policji czy straży granicznej.
Zobacz prezentację na temat specjalności (pdf) - Socjologia biznesu z elementami design thinking to specjalność kształcąca umiejętności badawcze niezbędne do pracy w środowisku biznesowym, a także m.in. kompetencje w zakresie szeroko rozumianego zarządzania zasobami ludzkimi oraz doradztwa i konsultingu.
A co po studiach socjologicznych?
- Studia socjologiczne zapewniają szerokie możliwości znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Według informacji przytaczanych przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii wśród osób zatrudnionych na stanowisku specjalisty w marketingu i branżach komunikacji marketingowej najwięcej zarabiają pracownicy agencji badawczych. Dopiero za nimi pod względem wysokości pensji znajdują się pracownicy/badacze z korporacji, agencji reklamowych czy PR.
- Liczne raporty z monitoringu losów zawodowych absolwentów szkół wyższych pokazują, że absolwenci socjologii doskonale radzą sobie na konkurencyjnym i zmiennym rynku pracy. Mogą być pracownikami:
- Instytucji, ośrodków, agencji badań społecznych, rynkowych i mediów
- Instytucji pomocy społecznej, ośrodków socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych
- Instytucji administracji rządowej i samorządowej
- Instytucji pozarządowych (stowarzyszeń i fundacji)
- Instytucji międzynarodowych
- Instytucji kultury i mediów
- Agencji reklamowych i PR
- Firm marketingowych
- Firm zajmujących się pisaniem projektów i pozyskiwaniem funduszy UE
Masz pytania o rekrutację i studia na UP? Napisz do nas: ifis@up.krakow.pl
Kontakt z koordynatorem kierunku: michal.warchala@up.krakow.pl