Przejdź do menu Przejdź do treści

XI konferencja z cyklu Psychoanaliza – Psychoterapia. Różnica seksualna? Od logiki mieć – nie mieć do logiki odmienności.

Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Krakowskie Koło Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej zapraszają na XI konferencję z cyklu Psychoanaliza – Psychoterapia pt. „Różnica seksualna? Od logiki mieć – nie mieć do logiki odmienności”. W tym roku konferencja poświęcona będzie tematyce płci, seksualności, kobiecości i męskości w psychoterapii, psychoanalizie, filozofii i sztuce. Gośćmi konferencji będą psychoterapeuci różnych podejść, psychoanalitycy, filozofowie i artyści.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, przedmiotem jej będzie namysł z perspektywy psychoanalizy i filozofii nad problemem różnicy seksualnej we współczesnym języku i kulturze. Psychoanaliza daleka jest od przyjmowania różnicy seksualnej za opartą na pierwszorzędowych cechach płciowych oczywistość. Od czasu Freuda jest ona ujmowana raczej jako wymagająca wyjaśnienia tajemnica. Stawką nie było tu jednak podważanie dotychczasowych społecznych pewników, a raczej dostrojenie się do rzeczywistości klinicznej, dyskursu analizowanych podmiotów, dla których kwestia własnej płciowości jawiła się jako problematyczna. W tym sensie, jak twierdzi Freud, specyfice psychoanalizy nie odpowiada opisywanie płci taką jaką jest a raczej to w jaki sposób się ona staje. Psychoanaliza odkryła, że różnica seksualna nie jest od początku przyswajana przez dziecko a sam proces kształtowania się tożsamości jest wieloetapowy i nie bez odniesienia do pozycji jaką zajmuje ono w strukturze relacji z figurami matki, ojca i rodzeństwa. Paradoksalnie zdaniem Freuda, ten złożony proces koordynaty swojego przebiegu odnajduje w różnicy anatomii organów płciowych, która z perspektywy podmiotu nie jest jednak ujmowana w kategoriach biologicznych, a raczej jej wyobrażeniowego i symbolicznego zapośredniczenia. Nie oznacza to bynajmniej, że proces kształtowania się identyfikacji płciowej sprowadza się do anatomicznej rzeczywistości. Niemniej jest to logika oparta na zasadniczej dychotomii „mieć – nie mieć”, której przekroczenia Lacan podjął się w toku swojego nauczania.

Program:

21 marca sobota

11.00 (lub 10.30)  Powitanie:

– Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii – prof. Janusz Majcherek

–  Konsul Generalny Francji – Frédéric de Touchet

–  Redaktor wydawnictwa Kronos – dr Andrzej Serafin

–  Prezes Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS- A. Henzel-Korzeniowska

11.30 -12.15  (lub do 12.30)wprowadzenie lacanowskie do konferencji:

Serge Dziomba i Omaira Meseguer

12.30 -13.30  (lub do 13.45)

Sesja filozoficzna, prowadzący Andrzej Serafin:

Wykład Ewy Chudoby („Lou Salomé, czyli różnica płciowa”) i Adama Komorowskiego („Severo Sarduy: płeć, symulacja i barok”)

13.30-15.00 sesja kliniczna: Edyta Biernacka  i Bogdan Wolf. Moderatorzy Omaira Meseguer i Alina Henzel-Korzeniowska

16.30-17.30 Rozmowa z dr hab. Arturem Grabowskim; Prowadzą: Małgorzata Szczurek i A. Henzel-Korzeniowska

17.30-18.15 Na koniec dnia -Serge Dziomba i Omaira Meseguer.

 

22 marca niedziela

10.00 -11.30 II sesja kliniczna: Małgorzata Ławniczek i Grzegorz Iniewicz. Moderator Bogdan Wolf.

11.45 -13.15  Rozmowa  z Katarzyną Kozyrą. Prowadzą Antoni Grzybowski i Arkadiusz Garczyński

13.30-14.15 Na koniec konferencji  – rozmowa Serge’a Dziomby z  Omaira Meseguera

14.15 -14.30  pożegnanie przez organizatorów

 

Zobacz plakat konferencji (pdf)

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/190423152176840/
http://www.roznicaseksualna.psychoanaliza.com.pl/

Ważna informacja!

  • Studenckie ABC

    Zachęcamy do zapoznania się ze studenckim niezbędnikiem

Aktualności

  • Terapia filozoficzna – tradycyjne i współczesne wyzwania

    19 listopada 2024 Uniwersytet Edukacji Narodowej w Krakowie ul. Podchorążych 2, sala 30 (parter) Terapia filozoficzna - tradycje i współczesne wyzwania Plan konferencji 9.
  • Festiwal Uczelni

    Zapraszamy na Festiwal Uczelni - Małopolska Przyszłości 4 i 5 grudnia 2024 r. Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9 Na Festiwal do Krakowa zapraszamy uc
  • DNI KARIERY UKEN

    Dni Kariery 2024 na Uniwersytecie: "Kariera? U KEN do it!" Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami zaprasza na Dni Kariery 2024, które odbędą się w dniach 18-20 listopada w Audytorium (I pi