Przejdź do menu Przejdź do treści

Analiza logicznych i matematycznych założeń w traktatach Piero della Francesca

Kierownik: dr hab. prof. UP Ryszard Mirek
Zarys projektu: Celem badań jest przeprowadzenie analizy wnioskowań użytych w traktach Piero della Francesca, a mianowicie w De Prospectiva Pingendi, Trattato D’abaco i w Libellus De Quinque Corporibus Regularibus, oraz wykazanie, że metody te nie tylko pokrywają się ze schematami wnioskowań użytymi w Elementach Euklidesa, lecz są w pewnych aspektach ich rozwinięciem. W tym celu można posłużyć się aparaturą formalną wykorzystaną w systemach logicznych, przeznaczonych do analizy wnioskowań w Elementach Euklidesa. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje interpretacja diagramów użytych w tego typu wnioskowaniach. Diagramy bowiem można interpretować jako obiekty geometryczne albo jako obiekty topologiczne. W pracy badawczej zostanie wykorzystany system logicznych diagramów zapoczątkowany pracami Ch.S. Peirce’a i J. Venna.
Nie mniej ważnym celem badań jest tłumaczenie i krytyczna analiza traktatu De Prospectiva Pingendi, który w przeciwieństwie do dzieła Leona Battisty Albertiego Della Pittura (De Pictura), zawiera zaawansowane zadania z pogranicza geometrii i perspektywy, stanowiące rozwinięcie teorii Euklidesa.
Przedmiotem tłumaczenia będzie dzieło włoskie, a jego wersja łacińska napisana przez Matteo dla Borgo i wydana przez della Francesca, będzie mieć walor pomocniczy.
Okres realizacji: 2013-2016
Źródło finansowania: Narodowe Centrum Nauki (OPUS 4)
Kwota finansowania: 122 200 zł

Ważna informacja!

  • Studenckie ABC

    Zachęcamy do zapoznania się ze studenckim niezbędnikiem

Aktualności