Szkolenie fundacji Court Watch Polska
Fundacja Court Watch Polska zaprasza studentów wszystkich kierunków na szkolenie w ramach realizacji projektu obywatelski Monitoring Sądów
Data szkolenia: 17.01.2019 (czwartek)
Czas trwania 90 minut
miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, ul. Podchorążych 2, godzina 15:30-17:00, Aula A1 (w nowym budynku)
W celu wzięcia udziału w szkoleniu należy zarejestrować się na następującej stronie internetowej:
https://courtwatch.pl/wolontariat/zapisy/krakow-2019-01-17/
Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona (maksymalnie 30 osób). Prosimy o szybką, lecz przemyślaną rejestrację (rejestracja zobowiązuje do udziału w szkoleniu). Udział w szkoleniu nie powoduje obowiązku studenta do włączenia się w projekt – mogą przyjść również osoby zainteresowane ideą Court Watch, lecz jeszcze niezdecydowane do pełnienia roli obserwatora rozpraw.
Szkolenie pozwoli studentom zostać wolontariuszami Fundacji Court Watch Polska. Wolontariat będzie polegał na udziale w rozprawach sądowych w charakterze obserwatora
Studenci II i III roku socjologii – włączając się w projekt – będą mieli również możliwość odbycia praktyk.
Opis Szkolenia
Czemu służą szkolenia Fundacji Court Watch Polska?
Szkolenia Fundacji Court Watch Polska przygotowują uczestników do pełnienia roli obserwatorów rozpraw sądowych w ramach programu “Obywatelskiego Monitoringu Sądów” prowadzonego przez Fundację. Obserwator zyskuje podstawową wiedzę o wymiarze sprawiedliwości i regułach rządzących procesem sądowym, przydatną do efektywnego prowadzenia obserwacji rozpraw.
Dla kogo są szkolenia?
Szkolenia dostępne są dla wszystkich, choć obserwatorami rozpraw mogą być tylko osoby pełnoletnie. W szczególności szkolenia mogą być atrakcyjne dla osób, które chcą zdobyć praktyczną wiedzę na temat sądownictwa i swoich praw przed sądem, mogą stanowić doskonałe rozwinięcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie. Cieszą się one dużym zainteresowaniem studentów prawa, administracji i kierunków społecznych, np. socjologii.
Jakie tematy poruszane są na szkoleniach?
W zależności od audytorium szkolenia poruszają następujące kwestie:
- Historia, cele i osiągnięcia ruchu Court Watch
- Konstytucyjne podstawy działania wymiaru sprawiedliwości w Polsce
- Ustrój sądownictwa w Polsce
- Prawa obywatela przed sądem
- Praktyka przebiegu rozprawy sądowej
- Problemy polskiego sądownictwa wg badań i analiz
- Metodologia obserwacji rozpraw sądowych
- Praca z formularzami obserwacyjnymi i systemem wprowadzania danych on-line